یادمان بازدید حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(قدس الله نفسه الزکیه) از دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند

۰۱ دی ۱۳۹۵ | ۰۹:۱۵ کد : ۳۳۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۴۶
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند چون نزدیک تهران و مرکز است، رشد مطلوبی در تهیه امکانات تحصیلی و تحقیقات داشته و امروز در برخی دستاوردها پیشتاز است...

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند چون نزدیک تهران و مرکز است، رشد مطلوبی در تهیه امکانات تحصیلی و تحقیقات داشته و امروز در برخی دستاوردها پیشتاز است.

رییس هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی گفت:در دماوند کسانی حضور داشتند که همیشه در تاریخ ایران مطرح بودند و از دماوند همچون قله دماوند در تاریخ چیزهای زیادی یاد گرفتیم.

آیت ا.. هاشمی رفسنجانی: اینکه در شهر به نسبت کوچک یا متوسطی، دانشگاه غیردولتی بتواند در ظرف مدت کوتاهی 15 هزار مترمربع ساختمان آموزشی و علمی و قابل ارائه به همه مردم از بودجه و امکانات خود بسازد، نشانی است که در سراسر کشور مشاهده می‌شود.

عضو هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی:آنچه می تواند مراکز تحقیقاتی را پایدار کند، داشتن طرح و برنامه است که در این زمینه دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند با اختصاص یکی از ساختمان های خود به گلخانه و اجرای آخرین تحقیقات هلند توانسته گامی مثبت بردارد.

گزارش:

دیدار با آیت ا.. جوادی آملی

 اکبر هاشمی رفسنجانی که به منظور بازدید از چندین طرح مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی به شهر دماوند رفته است، در بدو ورود، در حسینیه‌ی آیت‌الله جوادی آملی مورد استقبال او قرار گرفت.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در دیدار با آیت‌الله جوادی آملی در منزلشان واقع در دماوند، با ابراز خوشحالی از بهبودی نسبی وضع جسمی ایشان، گفت: وجود حضرت‌عالی که خیلی آرام و نجیبانه در حوزه علمیه کار می‌کنید، نعمتی برای انقلاب است.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام،  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در توضیح این جمله آیت‌الله جوادی آملی که «انقلاب اسلامی، برکتی برای کارهای قرآنی و فقهی است»، گفت: در تاریخ تشیّع، فرصتی پیش آمده تا حوزه‌های علمیه به فقه حکومتی بپردازند.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «پایه‌ها و مبانی خوبی در فقه شیعه وجود دارد»، گفت: اگر فضلا و علمای حوزه‌های علمیه، مسائل مستحدثه را جدّی بگیرند، فقه جدیدی شکل می‌گیرد.

ایشان با نقد تفکری که حکومت در زمان غیبت را نمی‌پسندد، گفت: جامعه اسلامی، به خصوص در زمان غیبت نیازمند اداره است و چه خوب است که این اداره براساس اجتهاد اسلامی و فقه شیعی باشد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، موج جدید نگارش کتاب توسط علما و فضلای حوزه‌های علمیه، به خصوص در قم را ستود و با اشاره به تفسیر آیت‌الله جوادی آملی، گفت: درست است که علامه طباطبایی، تفسیر کاملی نوشت، اما در تمام سالهای پس از نگارش آن کتاب، مسائل جدیدی در جامعه مطرح شده که نیاز به نگاه تفسیری دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر این جمله که «حوزه، نقش بسیار ارزنده‌ای برای حفظ و بقای نظام اسلامی در جامعه دارد»، گفت: باید دلسوزان جامعه و حوزه برنامه‌ریزی کنند تا فضلا و علما با نگاه اسلامی، مسائل اجتماعی را بررسی کنند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خویش، به مطالبه مقام معظم رهبری از دانشگاه‌ها در خصوص کرسی‌های آزاداندیشی اشاره کرد و با انتقاد از سطحی‌نگری مسئولان مربوطه به این مقوله عمیق و محدود کردن آن به برگزاری چند سمینار و همایش، گفت: به این فکر افتادیم که برای تحقق این امر، کاری انجام دهیم، در این راستا گروهی از افاضل حوزه و دانشگاه جمع شدند تا درباره مسائل روز و تطبیق و تبیین آن براساس ارکان اسلام در عقاید و اخلاق، تحقیق، بحث و تبادل‌نظر کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «نیاز امروز جوانان، نیاز فردای جامعه است»، گفت: دروس و کتابی برای دو واحد اختیاری در دانشگاه آزاد اسلامی با استادانی که با این مسائل آشنا هستند و آموزش دیده‌اند، تهیه شده است تا از سال تحصیلی جدید، تدریس آن در دانشگاه آزاد شروع می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر این نکته که «اکثر جوانان ایران تحصیلکرده و آگاه به مسائل جهانی هستند»، گفت: با این جوانان، باید به زبان منطق، علم و دانش صحبت کرد.

ایشان با اشاره به گستردگی دانشگاه آزاد اسلامی از 450 واحد سراسر کشور، گفت: امیدواریم با این حرکت، مسیری در جهت تعمیق آزاداندیشی برای جوانان گشوده شود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، توجه به طرح‌های دانش‌بنیان را از دیگر کارهای دانشگاه آزاد دانست و با اشاره به اسناد بالادستی نظام که مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین و تصویب و رهبری نظام تأیید و ابلاغ کرده‌اند، گفت: از این به بعد، توسعه کشور باید دانش‌بنیان باشد تا تعالیم دانشگاهی از حالت صرف تئوری، کاربردی شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به سوابق آلمان و ژاپن که پس از خرابی‌های جنگ، به طرح‌های دانش‌بنیان توجه کرده‌اند، گفت: با اینکه تمام زیربناهای این دو کشور در جنگ از بین رفته بود، اما با توجه به طرح‌های دانش‌بنیان، به گونه‌ای حرکت کرده‌اند که الان دو غول اقتصادی، فنی و تکنولوژی هستند.

ایشان با بیان این جمله که «این کار را در دانشگاه آزاد شروع کردیم و تا همین الان حدود 800 شرکت تأسیس شده است»، افزود: الان عمدتاً به تحقیقات دانشجویان و استادانی توجه می‌شود که مراحل آزمایش را گذرانده‌اند، اما به دلایلی بایگانی شده‌اند. بناست با این تحول، به کارهای اساسی کشور توجه شده است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به نانو و پلاسما که دو علم جدید و مسئله اساسی جهان شده‌اند، گفت: می‌خواهیم به این علوم که در قرآن هم اشاراتی دارند، مبنای اسلامی بدهیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر رشد دانش پلاسما در دانشگاه آزاد اسلامی، به صنعت ایتر و ورود هشت کشور پیشرفته در این زمینه اشاره کرد و گفت: تعبیر آنان این است که می‌خواهیم خورشید را با صنعت ایتر به زمین بیاوریم، یعنی در زمین هم مانند سیستم خورشید، نور و انرژی تولید کنیم.

آیت الله جوادی آملی: یکی از ویژگی های شما صبر است

آیت‌الله جوادی آملی نیز در آغاز این دیدار با خیرمقدم و ابراز رضایت از پیشرفت‌های دانشگاه آزاد اسلامی، خطاب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: خداوند عنایتی به شما کرده که چه بخواهید و چه نخواهید، از استوانه‌های این نظام هستید.

ایشان با بیان این جمله که «هر نعمتی با مسئولیتی همراه است»، گفت: یکی از ویژگی‌های شما، صبر است که به قول معروف، کیمیاست و خداوند هم به شما داده است.

آیت‌الله جوادی آملی، با ابراز تأسف از تخریب‌هایی که صورت می‌گیرد، صبر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را ستود و گفت: تشکیل حکومت و زمینه‌سازی برای راهنمایی انسان‌ها، آرزوی همه انبیاست و این انقلاب، فرصتی برای ماست که مردم را راهنمایی کنیم و در این راه، از تلخی‌ها نرنجیم و باید صبر کنیم.

ایشان «اصبروا»، «و صابروا» و «استعینوا بالصبر والصلاه» را راهنمای قرآن خواند و گفت: خداوند وعده داده است که صابران را پیروز می‌کند.

آیت‌الله جوادی آملی همچنین در خصوص کارهای تحقیقاتی و پژوهشی که انجام می‌دهد، گفت: کارهای تفسیری و مباحث مربوط به فلسفه را ادامه می‌دهم و در مدت اقامت در اینجا هم، مسجدی است که دو وعده نماز می‌خوانم.

ایشان افزود: در خصوص کارهای قرآنی، واقعیت این است که بعد از تفسیر المیزان علامه طباطبایی، فکر می‌کردیم تمام مطالب گفته شد، اما با گذشت زمان، مسائل جدیدی پیدا شد، حتی در درس‌ها بعضاً سؤالات تازه‌ای مطرح می‌شود. به گونه‌ای که تفسیر جدیدم به چهلمین جلد رسید، اما هنوز به نصف قرآن نرسیدیم.

آیت‌الله جوادی آملی، با بیان این جمله که «این انقلاب خیلی برکت داشت»، به تفسیر شیخ طوسی، تفسیر فیض و دیگر تفسیر قرآن اخیراً اشاره کرد و گفت: 400 سال بعد از تفسیر فیض، علامه طباطبایی تفسیر خویش را با مطالب جدید و بسیار نوشت که به برکت انقلاب و حتی دفاع مقدس بود.

ایشان افزود: در بحبوحه فعالیت‌های توده‌ای‌ها، علامه طباطبایی بعضاً روزی 8 ساعت با سران آنها بحث می‌کرد، به گونه‌ای که یکی از آنها به اعضای گروهک خویش می‌گفت که طباطبایی مرا موحد کرد.

آیت‌الله جوادی آملی با ارائه گزارشی از اوضاع حوزه علمیه قم، ورود زودهنگام طلبه‌ها به کارهای سیاسی، فرهنگی ،قضایی و اجتماعی را به نهال‌فروشی کشاورزان و باغبان‌ها تشبیه کرد و گفت: باید برنامه‌ای باشد تا طلبه‌ها پس از تکمیل دروس برای مسئولیت‌ها و کارها وارد جامعه شوند.

آیت‌الله جوادی آملی در ادامه سخنانش و در تأیید این جمله آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که «حوزه‌های علمیه باید فعالیت بیشتری برای تبیین و تطبیق مسائل جامعه با مبانی اسلام و قرآن داشته باشد»، به نامه‌ای از حضرت علی(ع) به مالک اشتر و محتوای آن اشاره کرد و گفت: حضرت می‌فرماید: دین هست، ولی در دست اشرار اسیر است و ‌ای مالک توجه داشته باش که اگر رهبر جامعه و استاندار، آدم‌های خوبی باشند، کافی نیست، باید مردم با دین همراه شوند.

ایشان با یادآوری تعبیر حضرت علی(ع) که «انّ عمادالدین بالجماع المسلمین»، گفت: مردم حرف اول را می‌زنند، اگر مردم نباشند و رهبر، ولو حضرت علی(ع) باشد، حکومت اسلامی شکست می‌خورد.

ورود به مجموعه دانشگاهی:

روز هشتم شهریورماه 1395آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفنسجانی در مراسم افتتاح پروژه‌های آموزشی و مراکز علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند در جمع مسؤولان کشوری، استانی و شهرستانی، ضمن گرامیداشت هفته دولت اظهار کرد: در دماوند کسانی حضور داشتند که همیشه در تاریخ ایران مطرح بودند و از دماوند همچون قله دماوند در تاریخ چیزهای زیادی یاد گرفتیم.

وی افزود: تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی، لطف خداوند متعال به ملت ایران بوده است؛ دانشگاه‌های مختلفی وجود داشت، اما عموم مردم اشتیاق به تحصیل داشتند که اکثریت آنها نیز از موضوع تحصیل محروم بودند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نخستین آیاتی که از آسمان برای پیامبر گرامی اسلام (ص) نازل شده، تکیه بر علم دارد و ناشایست بود که خیلی‌ها عاشق تحصیل باشند، اما محروم بمانند.

هاشمی‌رفسنجانی بیان کرد: خداوند منان این توفیق را به امام راحل داد که تابویی را شکستند و اجازه دادند که در این زمینه، بخش غیردولتی وارد شود و اگر این اتفاق نیفتاده بود، کارها با مشکل مواجه می‌شد.

وی افزود: آن موقع حساب کردیم که اگر بنا باشد بر حق تحصیلی جوانان تکیه کنیم، هیچ وقت به آسانی به این امر دست پیدا نمی‌کنیم؛ چراکه بودجه کشور به تأسیس و توسعه دانشگاه نمی‌رسید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: مشخص نبود که جوانان کجا می‌روند؛ یا دیپلم بیکار یا مجبور بودند به کشورهای خارجی بروند که در این راستا نیز اقلیت بسیار ضعیفی بودند که می‌توانستند به خارج از کشور بروند.

هاشمی‌رفسنجانی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی میدانی بود که بانوان بتوانند وارد تحصیل شوند؛ وقتی خانواده‌ها تصمیم گرفتند دختران خود را به دانشگاه بفرستند، طبیعی است که یک دفعه نیازها برای تحصیلات دو برابر شود.

وی تأکید کرد: از امام راحل قدردانی می‌کنیم که طلسم را شکستند و با هدیه یک میلیون تومان و تغییرات مناسب، جای دانشگاه‌ها را در دل مردم باز کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: امروز در سراسر ایران، دانشگاه آزاد اسلامی رشته‌های مهم تحصیلات عالی را برده است و دیگر مردم مجبور نیستند که برای تحصیل به شهرهای بزرگ مراجعه کنند و در شهر خود درس می‌خوانند و خیال پدر و مادر و خانواده آنها نیز آسوده است

هاشمی‌رفسنجانی بیان داشت: از لحاظ فرهنگی و بالا رفتن سطح فکری بسیار مهم است که در هر شهری یک دانشگاه وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کشورهای پیشتاز دانشگاهی که انگلستان است، تأسف می‌خورد از اینکه چرا دانشگاه‌های خود را به نقاط دوردست نفرستاده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ایجاد عدالت آموزشی که دانشگاه آزاد پیش‌قدم آن شده، افتخار بزرگی است، افزود: در شرایط فعلی مسأله مهم ما این بوده که در بحث دانش، تکنیک و ابتکار، جمهوری اسلامی ایران پیش‌قدم باشد.

هاشمی‌رفسنجانی گفت: مردم ایران مثل دیگر کشورها نیستند؛  پشت سر خود تمدن‌های زیادی دارند و هر دوره تمدنی برای هر جایی چند پله ژن‌های وجود انسان را تکامل می‌بخشد؛ مردم ایران در سطح هوش بالا و امکان تحصیل خوبی قرار دارند و می‌توانیم به آینده کشورمان امیدوار باشیم.

وی تصریح کرد: اینکه در شهر به نسبت کوچک یا متوسطی، دانشگاه غیردولتی بتواند در ظرف مدت کوتاهی 15 هزار مترمربع ساختمان آموزشی و علمی و قابل ارائه به همه مردم از بودجه و امکانات خود بسازد، نشانی است که در سراسر کشور مشاهده می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: مردم آمادگی دارند که هزینه تحصیل خودشان را بدهند؛ وقتی مردم با عشق وارد دانشگاه می‌شوند، چرا باید برای ایجاد شرایط مناسب کوتاهی کنیم و باید راه درست را باز کرد.

هاشمی‌رفسنجانی تأکید کرد: ما در دوره‌ای دچار مشکل شدیم و دولت قبل مایل نبود که دانشگاه آزاد اسلامی حرکت کند و ضربه‌های بزرگی به این بخش زد؛ اما بلافاصله بعد از آن با حضور میرزاده که شایسته این کار بزرگ است، حرکت وسیعی را آغاز کردیم.

وی گفت: رشته‌ها و مقاطع تحصیلی خوبی به وجود آمده و عادلانه هم به سراسر کشور رفته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: از طرفی از دانشی که در مجموعه متمرکز است، 80 هزار نیروی علمی مشغول خدمت هستند و 7 هزار و 500 آزمایشگاه که هر روز به تعداد آن اضافه می‌شود و 3 هزار و 500 کارگاه نیز وجود دارد که می‌تواند پژوهش را در کشور و حتی برای آینده‌های دور به وجود بیاورد و باید استفاده‌های دیگری داشته باشیم.

هاشمی‌رفسنجانی گفت: از لحاظ تحصیلی، امروز وضع مناسبی داریم و خیلی از رشته‌ها کنکور ندارد و بسیاری از صندلی‌های کارشناسی دانشگاه آزاد خالی می‌ماند؛ اما ما آمادگی خود را باید حفظ کنیم. از آن طرف، وقتی که مقاطع بالا در اختیار مردم قرار گرفته، نیروهایی که تقویت می‌شوند، فردا هر یک از آنها منشأ اثر خواهند بود.

وی بیان کرد: تحصیلات هیچ دانشمند یا عالمی هدر نمی‌رود و بالاخره مثل مشعلی است که اطراف خود را روشن خواهد کرد و ما امروز جزء کشورهایی محسوب می‌شویم که از لحاظ رشد علمی و توسعه انسانی که مهم‌ترین بخش توسعه است، در رده کشورهای بسیار خوب قرار داریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: امروز شاهد هستیم که اکثر کشورهای مهم دنیا که دانشگاه‌های بسیار پیشرفته دارند، ابراز تمایل می‌کنند تا با دانشگاه آزاد اسلامی تبادل داشته باشند؛ دعوت‌های زیادی از کشورهای بزرگ داریم که با دانشگاه‌های آنها در زمینه تبادل استاد، دانشجو و تحقیقات همکاری داشته باشیم و به سرعت این توسعه ادامه پیدا می‌کند.

هاشمی‌رفسنجانی تصریح کرد: درخواست تأسیس شعبه دانشگاه از خیلی از مناطق می‌رسد، ولی ما امروز این امکان را نداریم؛ به زودی اگر برنامه به همین شکل که در دولت رییس جمهور وقت پیش می‌رود و روابط اجتماعی با دنیا وضع بهتری پیدا می‌کند، ادامه یابد، از آنچه هشت سال گذشته داشتیم، دور شویم و ارتباطات سیاسی به روند عادی دربیاید، خواهید دید که نیروهای تحصیلکرده و میدان‌های زیادی برای خدمت کردن در کشور خواهیم داشت.

وی بیان داشت: ما از دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دیگر نیروهای دولتی کم نداریم؛ اما به اندازه نیاز نیست و از کشورهایی خواهیم بود که بانوان در آن جزء بیشترین تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی می‌شوند؛ طی چند سال آینده خواهید دید که به‌عنوان کشور توسعه انسانی معرفی می‌شویم و جلودار تحصیلات در جهان خواهیم بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند چون نزدیک تهران و مرکز است، رشد مطلوبی در تهیه امکانات تحصیلی و تحقیقات داشته و امروز در برخی دستاوردها پیشتاز است.

وی تصریح کرد: امروز باید بتوانیم کشور را دانش‌بنیان کنیم و این جزء اصول سیاست کشور است؛ سال‌های پیش در مجمع تشخیص مصحلت نظام، طرح چشم‌انداز 20 ساله را داشتیم و قرار شد توسعه ما دانش‌محور باشد و این کار آسانی نیست؛ توسعه زیاد است، اما باید دانش‌محور باشد.

هاشمی‌رفسنجانی گفت: در اواخر بیشتر یا تردید یا شبیه‌سازی در کارها داشتیم؛ اما امروز می‌توانیم ادعا کنیم که راه توسعه واقعی دانش‌محوری در کشور بوده و ایران با این امر به سرعت پیشرفت می‌کند.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با پیشرفت تحقیقاتی و دانشمندان فراوانی که همراه ما هستند، باید یکی از کارهای مهمش این باشد که در تحقیقات خود آینده کشور را از این لحاظ مستقل کند.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد تأکید کرد: دنیا که کم‌کم با ظرفیت دانشگاهی ایران آشنا شده، امروز ما را به یکی از دانشگاه‌ها و میدان‌های تحقیقاتی دعوت می‌کند که بالاترین میدان تحقیقاتی محسوب می‌شود.

هاشمی‌رفسنجانی ادامه داد: تولید انرژی به صورتی که در خورشید انجام می‌شود و با جوش هسته‌ای به جای شکاف هسته‌ای که به واسطه آن نیروگاه می‌سازیم، عرصه جدید کنونی است؛ در برجام در قرادادی که با دنیا برای مسائل هسته‌ای بستیم، این امتیاز به ایران داده شد که جزء هفت کشوری باشیم که پیشتاز دنیا در این عرصه هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: غربی‌ها با برجام این حق را به ما دادند و روی آن فکر می‌کنیم که وابسته یا عضو شویم و از ما خواستند تربیت دانشجو را با کمک آنها بر عهده بگیریم؛ اگر این کشورها که آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ژاپن و این‌گونه کشورهای عضو هستند، از ما می‌خواهند که عضو یا وابسته صنعتی شویم، دلیلش این است که آنها باید دانشجوی بسیاری برای صنعت تربیت کنند و می‌خواهند بخشی از آن را به ما بسپارند.

هاشمی‌رفسنجانی ادامه داد: این افتخار بزرگی بوده؛ چون ظرفیت‌های ایران دیده شده و آن هم در دانشگاه آزاد اسلامی که عمرش نصف دانشگاه‌های دیگر است.

وی بیان کرد: اکنون در دانش پلاسما وضع بسیار خوبی داریم و جزء کشورهای کمی هستیم که این ظرفیت را می‌توانند داشته باشند؛ ما برای رسیدن به صنعت ایتر که عالی‌ترین صنعت دنیاست، ظرفیت‌های زیادی داریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما می‌توانیم به عنوان یک کشور صاحب علم پیشرفته در دنیا باشیم؛ اکنون روی ما حساب می‌شود، بخصوص اینکه می‌بینند در منطقه‌ای که در اکثر کشورها خون‌ریزی و ناامنی دیده می‌شود، ایران به صورت نقطه امن در منطقه خود را نشان می‌دهد و تروریست‌هایی که بخواهند نفوذ کنند، قبل از اینکه به رجایی برسند، گرفتار می‌شوند.

وی افزود: البته افراد تندرویی هستند که شاید هم آنها با عقیده خود با حسن‌ نیت مخالفت می‌کنند؛ اما بعید است که انسان‌های باسواد این‌طور باشند؛ باید تحمل کنیم، همیشه از این مسائل در پیشرفت‌ها و اختراعات دیده شده، اما این بار از مسائل بسیار مهم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: دولت و شخص روحانی گروهی هستند که در مذاکرات بین‌المللی ثابت کردند که ظرفیت بسیار بالایی داریم و دنیا به قدرت سیاسی ایران اعتراف می‌کند و این برای ما افتخار است.

هاشمی‌رفسنجانی گفت: اکنون هفته دولت را داریم؛ در این هفته با تحریم‌هایی که پشت سر گذاشتیم، انتظار ما این است که روزی برسد که دستمان باز باشد و البته در آستانه آن هستیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم در دوره بعد که دکتر روحانی و دوستان مسؤولیت را در دست می‌گیرند، قدم‌های بسیاری بردارند و به جایگاهی که ایران استحقاق دارد، برسیم.

گزارش دکتر محمود صفری ریاست محترم واحد دماوند:

قبل از سخنرانی آیت ا.. هاشمی رفسنجانی،دکتر محمود صفری ضمن خیر مقدم به حضار و تشکر از حضور رییس هیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی،گزارشی از روند رشد 14 ساله دانشگاه ارائه داد.

دکتر صفری اظهار داشت: برای ساخت و بهره برداری از پروژه ساختمان اداری دانشگاه آزاد واحد دماوند به مساحت چهار هزار و 500 مترمربع که دارای 100 دفتر اداری و سالن اجتماعات کنفرانس می باشد،بیش از 56 میلیارد ریال هزینه شده است.

وی، مجموعه ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی با مساحت پنج هزار و 300 مترمربع شامل سالن های چندمنظوره ورزشی و مکان های اقامتی و استراحتگاه ویژه ورزشکاران با 65 میلیارد ریال اعتبار را از دیگر پروژه های احداث شده در دانشگاه آزاد واحد دماوند ذکر کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند افزود: همچنین پروژه مرکز رشد واحدهای فناور با 500 مترمربع مساحت و مرکز تحقیقات بتن و آسفالت با 100 مترمربع مساحت و یک میلیارد ریال هزینه امروز به بهره برداری رسید.

به گفته صفری، گلخانه دانشگاه با مساحت یک هزار و 600 مترمربع به عنوان یک پروژه درآمدزا و ساختمان آموزشی شماره 4 دانشگاه با سه هزار مترمربع مساحت و 20 کلاس و 10 دفتر اداری نیز از دیگر پروژه های بهره برداری شده دانشگاه آزاد واحد دماوند است.

صفری خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی و مراتع در زمینی به وسعت10 هکتار در منطقه سربندان دماوند برای انجام فعالیت های تحقیقاتی و آموزشی نیز از دیگر پروژه های بهره برداری شده واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران است که با همکاری واحد دماوند ساخته شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی دماوند ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند دارای سابقه 14 ساله فعالیت است که دراین مدت خدمات قابل توجهی در زمینه رشد و توسعه علمی استان تهران و کشور داشته است.

به گفته وی، دانشگاه آزاد اسلامی دماوند با حدود 40  هکتار وسعت  در بخش های مختلف آموزشی، تحقیقاتی، ورزشی و اقامتی دارای 8000 دانشجو است.

وی افزود: این دانشگاه 58 کارگاه فنی در سطح پیشرفته، 40 رشته تحصیلی در سطح کارشناسی، 22 رشته تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد، هشت رشته تحصیلی در سطح دکتری با 110 نفرعضو هیأت علمی دارد

وی در پایان سخنان خود خواستار توسعه رشته های دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی بویژه دکتری شد

آیت الله هاشمی قبل از ورود به دانشگاه با آیت الله جوادی آملی در منزل وی در محله احمدآباد دماوند دیدار کرد.

 

در ادامه برنامه و پس از اقامه نماز و صرف ناهار،برنامه بازدید و سخنرانی مرکز تحقیقات و کشاورزی سربندان صورت پذیرفت:

آیت ا..هاشمی رفسنجانی در مراسم افتتاح مرکز تحقیقات کشاورزی سربندان:

اجرای تحقیقات نیرومند کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی ضروری است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اجرای تحقیقات نیرومند کشاورزی در دانشگاه های آزاد اسلامی با توجه به توسعه کشاورزی مدرن و مصرف کم آب و همچنین استفاده از تکنولوژی های روز، ضروری است.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی عصر روز دوشنبه در حاشیه سفر خود به شهرستان دماوند، پروژه 10 هکتاری مرکز تحقیقات کشاورزی و مراتع سربندان زیر نظر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی را افتتاح کرد.

وی در این مراسم با بیان اینکه منطقه دماوند و فیروزکوه و مسیر این 2 شهر دارای موقعیت ممتازی در بخش توسعه کشاورزی است، اظهار کرد: وجود این مرکز تحقیقاتی و دانشگاه آزاد اسلامی در دماوند و نیز استقبال خوب مسئولان منطقه موجب شده تا همه زمینه ها برای حرکت بزرگ تحقیقاتی در حوزه کشاورزی فراهم شود.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر استفاده از مهندسان و محققان دانشگاهی برای توسعه بخش کشاورزی دانشگاه آزاد، خاطرنشان کرد: در سراسر کشور برای دانشگاه هایی که دانشکده کشاورزی دارند، زمین هایی از منابع طبیعی خریداری می شود و این مشروط به داشتن طرح و اجرایی نمودن آن است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه دانشگاه آزاد با وجود زمین هایی که در اختیار دارد، باید معلم کشاورزی شود، بیان کرد: آنچه می تواند این مراکز تحقیقاتی را پایدار کند، داشتن طرح و برنامه است که در این زمینه دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند با اختصاص یکی از ساختمان های خود به گلخانه و اجرای آخرین تحقیقات هلند توانسته گامی مثبت بردارد.

 رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: با توجه به خطر کم آبی باید راه های مصرف بهینه آب را به کشاورزان یاد دهیم و هرچقدر آنان با این مهم آشنا شوند مصرف آب کمتر و محصول بیشتری برداشت می شود.

در حاشیه این سفر همچنین آیت الله هاشمی رفسنجانی از گلخانه هیدروپونیک توت فرنگی شهر آبسرد که در نخستین روز از هفته دولت با اعتباری بالغ بر 47 میلیارد ریال افتتاح شده بود، بازدید کرد

در این بازدید، علاوه بر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، اعضای هیأت امنا و هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، نماینده مردم شهرستان های دماوند و فیروزکوه در مجلس، فرماندار شهرستان دماوند،رییس دانشگاه آزاد دماوند و مسئولان واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و شمار دیگری از مسئولان استانی حضور داشتند.


۲۱ رای