((مثل شهید)) گلچینی از بیانات رهبر انقلاب به مناسبت روز جانباز

۲۰ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۰ کد : ۳۰۹۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۹۱

یک‌وقت در مورد جانبازها فکر مى‌کردم، که به نظرم رسید گاهى فضیلت آنها از شهدا هم بیشتر است. جانباز کسى است که بعد از آن‌که قسمتى از بدنش را در راه خدا داد و عضو یا اعضاى شهیدى را با خودش همراه کرد و در بقیه‌ى مدت زندگى و عمرش هم متقى و شکرگزار بود و عمل صالح انجام داد، خداى متعال در مورد این‌گونه از مجروحین جنگ در قرآن مى‌فرماید: «الّذین استجابوا للَّه و الرّسول من بعد ما اصابهم القرح للّذین احسنوا منهم و اتّقوا اجر عظیم». کلمه‌ى «عظیم» در پایان این آیه‌ى شریفه، قابل تأمل است.

 

سخنرانى در دیدار با جمع کثیرى از جانبازان 24/08/1368

شهید و خانواده‌اش و جانباز و خانواده‌اش و اسیر و خانواده‌اش، جزو برجسته‌ترین انسانها و شریفترین و عزیزترین آنها هستند و باید همان گونه هم با آنها معامله شود. البته، معامله‌ى خدا و آنچه خدا با شما خواهد کرد، از همه بالاتر و با ارزشتر و ماندگارتر است.

 

سخنرانى در دیدار با جمع کثیرى از جانبازان 24/08/1368

*برادران جانباز و آزاده‌یى را که ملاحظه مى‌کنید، هر حادثه‌یى که برایشان اتفاق افتاده، و هر تجربه‌ى مخلصانه‌یى که اینها یا خودشان نشان دادند یا در دیگرى دیدند، به نظر من کافى است تا انسانهایى را هدایت کند. این حادثه‌ها و تجربه‌ها، ماها را واقعاً هدایت مى‌کند.

 

بیانات در دیدار با هنرمندان «دفتر هنر و ادبیات مقاومت» حوزه‌ى هنرى سازمان تبلیغات اسلامى 25/04/1370

*قرآن کریم درباره‌ى آن مجاهدانى که در جنگ زخمى هم شدند - که دیگر از این بالاتر چیست؟ انسان، هم به میدان جنگ برود و هم مجروح بشود؛ مثل این عزیزان جانباز ما - مى‌فرماید: «الّذین استجابوا للَّه و الرّسول من بعد ما اصابهم القرح»؛ کسانى که به میدان جنگ و جهاد در راه خدا رفتند و مجروح و زخمى شدند، «للّذین احسنوا منهم و اتّقوا اجر عظیم»؛ این اجر و پاداش بزرگ براى آنها مى‌ماند؛ در صورتى که تقوا و نیکوکارى را با خودشان همراه داشته باشند. والّا اگر کسى آن مجاهدت را بکند و آن ارزش معنوى را به دست بیاورد، اما خداى نکرده آن ارزش را براى خود حفظ نکند، این خسران است. چه چیزى مى‌تواند آن ارزش را براى ما حفظ کند؟ تقوا. به همین خاطر است که در هر نماز جمعه و در هر سوره‌ى قرآن، «تقوا» دایماً به ما تذکر داده مى‌شود. در اول قرآن - همین آیاتى که در این‌جا تلاوت شد - صحبت از تقواست: ((ذلک الکتاب لا ریب فیه هدى للمتّقین))

 

بیانات در دیدار با گروهى از فرزندان شاهد؛ فارغ‌التحصیلان مقاطع مختلف دانشگاهى 08/10/1370

*این جوانان مؤمن و نستوه، این زنان و مردان، آنهایى که شهید شدند، آنهایى که جانباز شدند، آنهایى که زندانهاى سخت دوران اسارت را تحمل کردند، آنهایى که فراق عزیزان را تحمل کردند، آنهایى که سختیهاى میدان جنگ را تحمل کردند و امروز شما هزار نفر از اینها را تشییع مى‌کنید. هر یک از اینها، یک نمونه‌ى ممتاز و عالى هستند که جا دارد هر ملتى یک نفر از این شهدا را داشته باشد، او را تجلیل کند؛ او را بزرگ بدارد و الگو قرار دهد.

 

بیانات در خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران 12/11/1375

*جانبازان ما هنوز در میدان مقاومت و ایستادگى هستند عزیزان جانباز بدانند که مبارزه‌ى آنها ادامه دارد. جانبازان ما، در تمام دوران جانبازى در حال مجاهدتند. این فضیلت، مخصوص آنها و کسان و همسران و خانواده‌هایشان است، تا وقتى که ان‌شاءالله سلامت و عافیت پیدا کنند.

 

بیانات در دیدار ایثارگران، در سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامى 29/05/1376

*جانبازان ماهم عمدتا از همین مجموعه‌ى فداکار تشکیل شده‌اند؛ و تا مرز شهادت هم پیش رفتند؛ منتها شهادت نصیبشان نشد و به زندگى برگشتند؛ لیکن با نقص جسمانى. اینها سلامت خودشان را فداى این راه کردند؛ بعد هم صبر پیشه نمودند. وقتى جانباز صبر مى‌کند، وقتى پاى خدا حساب مى‌کند، وقتى یک جوان نیرومند زیباى برخوردار از محسنات طبیعى، با کورى یا از دست دادن پا، دست، کبد، سلامتى و محروم از بسیارى از خیراتى که انسان بر اثر سلامت جسمانى از آنها برخوردار مى‌شود، در میان سایر مردم راه مى‌رود، اما شاکر است، اما احساس سرافرازى و سربلندى مى‌کند که در راه خدا کارى کرده؛ این قیمت و ارزشش از شهداى ما کمتر نیست و گاهى هم بیشتر است.

 

بیانات در دیدار گروه کثیرى از پاسداران، جانبازان، دانشجویان و دانش‌آموزان 11/08/1379

*شهدا کسانى هستند که از دیگران شجاعت و دلیرى بیشترى نشان دادند؛ سینه را سپر کردند، از خطر نهراسیدند و به شهادت رسیدند؛ بعضى به بهشت الهى پر کشیدند، بعضى هم جانباز شدند؛ در واقع - همان‌طور که گفته مى‌شود و تعبیر درستى است - اینها شهید زنده‌اند.

 

بیانات در دیدار خانواده‌هاى شهداى نیروهاى مسلح 04/07/1380

*ما خیلى پیشرفت کرده‌ایم؛ اما این پیشرفت‌ها مرهون آن دفاع‌ها و مجاهدت‌هاست. ملت ایران با همه‌ى وجود مرهون تلاش و مجاهدت این ایثارگران است؛ چه ایثارگرانى که شهید شدند، چه ایثارگرانى که شهید دادند - مثل شماها - چه ایثارگرانى که جانباز شدند، چه ایثارگرانى که زندگى دشوار جانبازى را براى عزیزان خودشان تحمل کردند - پدران اینها، مادران اینها، همسران اینها - چه آنهایى که در بند دشمن جبار جرار اسیر شدند و پدر و مادرها لحظه‌لحظه‌ى دوران اسارت را با خون دل تحمل کردند، و چه آنهایى که از اسارت برنگشتند و در همان‌جا شهید شدند؛ و چه آنهایى که به جبهه‌هاى جنگ رفتند و خطر را پذیرفتند و جان خودشان را کف دست گرفتند و همه‌ى نیروى خودشان را صرف کردند، اما خداى متعال خواست اینها زنده بمانند و برکاتشان براى کشورشان و دنیاى اسلام ادامه پیدا کند.

 

بیانات در دیدار خانواده‌هاى شهداى کرمان 12/02/1384

*جانبازان هم شهداى زنده‌اند؛ شما جانبازان عزیز هم مثل شهدا هستید؛ شهید هم همین ضربه‌اى را که جانباز تحمل کرده است، او هم تحمل کرده؛ سرنوشت او پرواز و رفتن بود، سرنوشت این فعلا ماندن. خانواده‌ى شهدا، پدر و مادر شهید، همسر شهید، فرزندان شهید، برادران و خواهران و خویشاوندان شهید، پدران و خواهران و همسران جانبازان باید افتخار کنند.

یکى از چیزهائى که من همیشه احساس مى‌کنم، احترام به همسران جانبازان است. بعضى از این بانوان عزیز، این جانباز را با همین جانبازیش قبول کردند و پذیرفتند؛ آفرین! بعضى‌شان جوان رعنائى را که با او ازدواج کردند، ناگهان دیدند به یک ازپاافتاده و به یک جانباز تبدیل شد؛ پذیرفتند و استقبال کردند؛ آفرین! همسران جانبازان خیلى باارزشند.

 

بیانات در جمع جانبازان و ایثارگران و خانواده‌هاى شهداى استان فارس 13/02/1387

*پشت سر خانواده‌هاى شهدا، همین خانواده‌هاى اسرا و جانبازان و مفقودان هستند که یقینا نقش اساسى و مهمى را شما خانواده‌هاى اسرا و مفقودان در حفظ آبروى انقلاب دارید. به همان اندازه که صبر و شکر مى‌کنید و عظمت و افتخار مجاهدت در راه خدا را درک مى‌کنید، به همان اندازه شرافت و کرامت و عزت و ثواب الهى متعلق به شماست. بنابراین، شما خانواده‌ها باید افتخار کنید که جزو قشرهاى خدمتگزار انقلابید و مى‌توانید براى ملت و کشورتان آبرو و حیثیت درست کنید و یقینا در صورت صبر، ثواب و اجر الهى شامل حال شما خواهد بود. این، یک افتخار بزرگ است.

 

سخنرانى در دیدار با خانواده‌هاى معظم اسرا و مفقودان 23/05/1368

*همه‌ى کسانى که در جنگ تحمیلى هشت‌ساله، چه با حضور خود یا فرزندان و عزیزانشان، حضور و فعالیتى داشته‌اند، مخصوصا خانواده‌هاى شهیدان عزیز و جانبازان و اسیران گرامى، باید بدانند که در امتحانى بزرگ شرکت کرده و در آن سربلند بیرون آمده‌اند. خدا را بر این توفیق بزرگ، سپاس بگزارند و روحیه‌ى دفاع از اسلام را که موهبتى عظیم است، براى خود حفظ کنند.

 

پیام به خانواده‌هاى شهدا، اسرا و مفقودان، در آستانه‌ى هفته‌ى دفاع مقدس 23/06/1368

*جانبازان عزیز ارزنده‌ترین یادگاریهاى دوران حماسه‌ى دفاع مقدس هستند. امروز، جانبازان نمونه‌هاى بزرگ افتخار و شجاعت و فداکارى و یادگارهاى دوران حماسه‌اند. امروز، خانواده‌هاى عزیز و عظیم‌الشأن شهداى شما کسانى هستند که همه‌ى منصفان عالم - کسانى که قضایاى ایران و انقلاب ایران را مى‌شناسند - آنها را با عظمت و بزرگوار و صبور و نیرومند به حساب مى‌آورند. این را باید شما حفظ کنید. این، به برکت اسلام و رهبرى امام عظیم‌الشأن و به برکت وحدت کلمه‌ى شماست. اینها را براى خودتان نگه دارید. شیطانها باید از نفوذ در افکار ملت ایران مأیوس شوند.

 

سخنرانى در دیدار خانواده‌هاى معظم شهدا 13/10/1368

من، اکنون به پدران و مادران، همسران و فرزندان، خواهران و برادران و دیگر کسان شهداى عزیز و جانبازان و اسرا و مفقودین درود مى‌فرستم و اعلام مى‌کنم که آنان در رتبه و شأن معنوى، بلافاصله پشت سر عزیزان فداکار خویشند.

 

پیام در تجلیل از شهدا، جانبازان، اسرا و مفقودان، در هشتمین روز از دهه‌ى مبارکه‌ى فجر 19/11/1368

*انقلاب ما که پیروز شد، به برکت صفا و خلوص و اخلاص و کار براى خدا و بلند شدن از سر منافع مادى و شخصى بود. مقاومت در جنگ تحمیلى هم همین‌طور بود. این شهداى عزیز ما، یا این جانبازان، در اوج صفا و اخلاص، به استقبال شهادت رفتند و شهید شدند و همین شهادتها و مقاومتها و به استقبال خطر رفتنها بود که انقلاب را حفظ کرد، اسلام را عزیز کرد، مسلمین را قوى کرد و دشمنان اسلام و امریکا را خوار نمود.

 

سخنرانى در دیدار با مسؤولان بنیاد شهید، جمعى از اساتید و دانشجویان دانشگاهها و اقشار مختلف مردم 24/05/1369

*اگر امروز بانگ مسلمانى از چهار گوشه‌ى عالم به گوش مى‌رسد، و اگر ملتهاى مسلمان به هویت اسلامى خود بازگشته و سنگینى بار سلطه‌ى مستکبران را احساس مى‌کنند، و اگر جهاد اسلامى پس از سالها فراموشى، دوباره به جایگاه ارزشى رفیع خود بازگشته، همه و همه به برکت استقرار جمهورى اسلامى و استمرار انقلاب اسلامى است که خود، مرهون شهادت و گذشت این عزیزان و خانواده‌هایشان و نیز جانبازان عزیز و ارجمند است.

 

پیام به مناسبت روز تجلیل از شهدا در هفته‌ى دفاع مقدس 05/07/1369

*البته جانبازان خودشان خیلى خوبند. آنها کسانى هستند که زودتر از ما به میدان جنگ رفتند ... و خودشان را و جسم و سلامتشان را در راه اسلام دادند. این است که بهتر از ما هستند - در این‌که شکى نیست - اما نباید از این غافل بود که در بین اینها کسانى هستند که بتدریج ساقط مى‌شوند. مى‌دانید هر کسى که شارژ نشود، بتدریج خالى مى‌گردد. ان‌شاءالله که خداوند به همه‌ى ما توفیق بدهد و موفق و مؤید باشید.

 

بیانات در دیدار با مسؤولان بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامى 24/07/1369

*عطر جهاد و شهادت، در این فضا پراکنده است. آزادگان، کسانى هستند که افتخار سالهاى پربرکت و پراجر دوران زندگى جوانى خودشان را همراه دارند و یاد روزها و ساعتها و لحظه‌هاى دشوار و پرخاطره‌یى را براى ما زنده مى‌کنند. هر ساعتى که شما گذراندید، پیش خدا محفوظ است. آن شبهاى طولانى و پررنج، آن روزهاى پرهراس و دشوار، آن سختیها و فشارها، آن مرعوبیتها، آن گرسنگى و سرما و گرما، آن دورى و غربت و جفا کشیدن از نااهلان و ایستادگى در مقابل خواست دشمنان خدا و همه‌ى این ساعتها و لحظه‌ها و رنجها، در دیوان الهى محفوظ است. خیال نکنید که اینها از بین رفت. همه‌ى اینها، مثل یک نوار صوت و تصویر مانده است. یک لحظه‌ى از این لحظات، از بین نرفته و پیش خدا موجود است. شما جانبازان عزیز هم همین‌طور؛ شبهاى سختیتان، رنج میدان جنگتان، سختى بیمارستان و بسترتان، دردهایتان، رنجهاى ناشناخته‌تان. و شما خانواده‌هاى شهیدان، صبرتان، داغ سوزنده و درعین‌حال شیرینتان، فراق عزیزانتان، فقدان میوه‌ى دلتان، چون براى خداست، همه و همه محفوظ است.


( ۶ )